AYSKAD Loading

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KAHVALTI TOPLANTISI

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KAHVALTI TOPLANTISI

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KAHVALTI TOPLANTISI

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Tüm Asansör ve Sanayici İş İnsanları Derneği - TASİAD’ın sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz kahvaltı toplantısında asansör sistemleri dalında eğitim alan kız öğrencilerimizle bir araya geldik. Öğrencilerin asansör sektörünü daha yakından tanımaları için sektörün farklı katmanlarında çalışan ve kendilerine rol model alabilecekleri iş kadınlarıyla tanışmalarını sağladığımız toplantıya Aydın, Bursa, Erzurum, İzmir, Konya ve İstanbul üyelerimiz yoğun katılım sağladılar.

Katılımcıların kendilerini tanıtmalarıyla başlayan toplantıda konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanımız  Yasemin BULUT, Türkiye’ nin yeni dünya düzenine ayak uydurabilmesi için kadınların toplumsal hayatın her alanında aktif olarak yer almaları gerektiğini, bu durumun mesleklerde cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldıran en önemli etken olduğunun altını çizdi. Asansör sektöründe kadın iş gücünün yadsınamayacak kadar çok olduğu ve mesleki eğitimli gençlere sektörün her kademesinde ihtiyaç duyulduğunu anlatan Başkan Yardımcımız Deniz DEMİRKAPLAN, özellikle öğrencilerin sahada staj yapmaları için sektör firmalarıyla irtibat halinde olduklarını ve 2019-2020 eğitim döneminde 42 öğrencinin bölümlerine uygun staj yapmalarını sağladıklarını belirtti. Toplantıda söz alan yönetim kurulu üyemiz ve Aydın temsilcimiz Meltem BÜGER, asansör sektörünün gelişimi için mesleki eğitime çok önem verdiklerini, MEB ile imzalanan protokolle nitelikli ve kapsayıcı mesleki eğitim modelini Türkiye geneline yaymayı hedeflediklerini ifade etti. 3 yıllık protokol kapsamında toplam 12 okula hizmet götürüleceğini belirten BÜGER, Aydın Mimar Sinan MTAL için çalışmalara başlandığını, sırasıyla Malatya Şehit Gökhan Ertan MTAL ve Bursa Ovaakça Şarık TARA MTAL ‘ nin bu yıl çalışma kapsamına alındığını belirtti. Üye İlişkileri Komisyonu Başkanımız Gönül KAYA, AYSKAD’ ın sektörde  kadın istihdamını güçlendirme çalışmaları kapsamında bu yıl 14 kız öğrenciye burs verildiğini, okulların kariyer günlerinde yapacakları tanıtımlarla bu sayıyı önümüzdeki yıl iki katına çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.  

“ AYSKAD Asansör Sektörüne Sarı Baretli Kızlar Yetiştiriyor ” sloganıyla yapılan toplantıya katılan asansör sistemleri  dalı 11.ve 12. Sınıf kız öğrenciler,  AYSKAD’ ın yapmış olduğu çalışmaları ilgiyle takip ettiklerini, sektörün öncü kadınlarıyla bir arada olmanın kendilerine özgüven sağladığını ve Kadınlar Günü özelinde güzel bir gün geçirdiklerini ifade ettiler.     

07 Mart 2020